Проповідь у «Неділю православ’я»

Проповідь у «Неділю православ’я»

Перша неділя Великоко посту вшанована православною церквою як Неділя торжества православ’я.  яке ж значення має ця неділя? Це перемога православної істини над єресями, які ставили під сумнів вчення св. Церкви.  Свято було встановлене у 842 р. у Константинополі, і за його основу взяли подолання іконоборчої єресі. Перемога над лжевченням повністю розкрила православну істину і обґрунтувала її постановами Вселенських Соборів, тому назва звучить не як торжество іконовшанування, а самеТоржество православ’я.

Скільки неправильного вчення привело до виникнення єресі і самих єретиків, які не тільки самі занепадали вірою і збещещували її, але й інших зводили із правильного шляху. Спокуси, які вселялися в серце, призводили до абсурдних вчинків. Коли грішник мислить і в своїй думці шукає, як би виправдати себе у своїх гріхах, він починає нищити те, що для інших є спасінням.

 Перемога православ’я над єретиками IX ст. не означала, що більше не буде неправдомовців, але це озброює християнина  догматами, які були прийняті на семи Вселенських Соборах. «Були і лжепророки серед людей, як і у вас будуть лжевчителі, які внесуть  згубні єресі і, відрікшись від Владики, Який відкупив їх, накличуть на себе скору погибель. І багато наслідують їхню розпусту, і через них дорога істини в ганьбі». ( 2 Петр. 2:1-2)  І коли виникає спокуса, варто прислухатися до непересічної і святої істини, щоб не впасти в єресь ганьби і духовної темряви.

Сьогодення також переповнене різними протиріччями, які не співпадають із вченням святої православної Церкви. Різні шляхи шукає лукавий, щоб спокусити християнина і знищити світло в його душі. Як колись нечистий спокушав Ісуса Христа у пустелі під час Його сорокаденного посту(Мф. 4:1-11), так і тепер бачимо картину, коли устами єретика трактуються неправильно рядки Святого Письма. Для чого це робиться? Щоб посіяти у серця розбрат, щоб почати сумніватися, і для того, щоб віддалитися від Бога, бо саме цього і чекає диявол. «Перед  Богом доведеться відповідати за кожне пусте слово і за кожну думку». Всі хочуть спастися, але не всі ідуть правильною життєвою дорогою, бо один шукає світла, а інший бачить тільки темряву, і для нього ця темрява здається світлом.

Невже можливо суперечити істині, яка лине із уст самого Господа Бога? Адже все вчення Ісуса Христа сповнене любові до Небесного Отця і всього людства, заради якого Він терпів страшні муки, розп’яття і смерть. Його воскресіння стало спасінням для нас. А знаходяться такі, що розповсюджують неправдиве вчення про Христа Спасителя, нібито Він Великий Учитель, але не Син Божий. Його вчення і чудеса тлумачать по-своєму, не віруючи у Воскресіння. Присутня й іконоборча єресь. Нічого нового, все це давно переможене і очищене Церквою, але повторюється в історії людства для того, щоб було видно, де правда, а де неправда, щоб відрізняти добро від зла, світло від темряви. І не даремно в кожного в житті є дві дороги – одна веде до спасіння, це тернистий шлях, сповнений випробовувань, а інша – на вічні муки, та вона протоптана, широка і легка.

Сьогодні Перша неділя святого Великого посту, і знову лжевчителі не дрімають у своєму неправдивому вченні, спотворюють приклад подвигу сорокаденного посту Ісуса Христа, говорячи про пости довільні: «Коли захотів, або при певній потребі, як завгодно і скільки завгодно, сам собі вирішую».

 Великий піст – час молитви і покаяння, коли кожен просить у Господа про відпущення своїх гріхів і достойно причащається святих Христових таєн, згідно заповіді Христової (Ін 6: 53-56).

За повелінням Господнім час Великого посту – це десятина, яку ми кожного року віддаємо за свої гріхи, вчинені протягом року, залишаючи життєві розваги й веселощі і цим самим очищаючи душу. Спасіння душі – це найперша і найважливіша справа, що повинна виконуватися у земному житті, бо тут ми показуємо слухняність і покірність волі Божій.

Отож нехай лукавий в особі єретика не має над нами жодної сили отримати перемогу і звести з правдивої дороги, бо шлях до спасіння – то Христос. Саме за вченням Спасителя ми повинні виконувати Його Заповіді любові, а з любов’ю ми переможемо будь-якого ворога, видимого і невидимого. Не під силу неправді здолати істину, доки ця істина живе у наших серцях.

Амінь.  

 

Прот. Олег Бабак