Проповідь на Різдво Іоана Предтечі

Був чоловік, посланий від Бога; ім’я йому Іоан.

Він прийшов для свідчення, щоб свідчити про Світло,

щоб усі увірували через нього.

Він не був світлом, але був посланий,

 щоб свідчити про Світло (Ін 1:6-8)

Щороку 7 липня Православна церква вшановує пам’ять величної події – Різдва чесного славного Пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана.

Хто такий цей чоловік? Чому день його народження на світ є важливим для нас і для всього православного світу?

Історія з’явлення на світ Іоана Предтечі особлива тим, що праведні батьки, священик Захарія і Єлизавета, до глибокої старості не мали дітей. Вони щиро молилися до Бога, щоб Він позбавив їх такого нещастя. І коли Захарія звершував богослужіння в єрусалимському храмі, під час кадіння у святилищі з’явився архангел Гавриїл і сповістив про народження сина. Священик не повірив ангелу, за що був покараний німотою до самого народження немовляти.

На восьмий день після народження за єврейським законом потрібно було дати ім’я дитині. Родина і всі, що зібралися, радили Єлизаветі дати ім’я батька Захарії, але мати за провидінням Божим сказала: «Ні, хай буде названий Іоаном». Її переконували, говорили, що в родині нікого не було з таким іменем, нарешті запитали у батька, яке ім’я він хоче дати синові? Захарія взяв дощечку і написав: «Іоан буде ім’я йому». Після того відкрилися уста німого, і він почав славити Бога та пророкувати під проводом Святого Духа про пришестя Сина Божого і що його син Іоан буде тим, хто приготує народ до приходу Месії.

 З юних років Іоан Предтеча в пості і молитві перебував у пустелі.  У смиренності носив одяг із верблюжого волосу, а їжею йому були акриди і дикий мед. У тридцять років за повелінням Божим він виходить на проповідь до річки Йордан, сповіщаючи людям про прихід Спасителя. Коли Іоана запитали, ким він є, то він відповів: «Я глас вопіющого в пустелі; приготуйте путь Господеві, як сказав Ісая пророк.»

Іоан дійсно був голосом Божим, який давав людям надію і віру через покаяння. Кожен, хто приходив і звертався до Предтечі, отримував мудру відповідь і пораду, які в подальшому принесли свої неоціненні плоди у зустрічі Сина Божого. Ті, хто прислухався до вчення Іоана, пізніше стали учнями і апостолами Ісуса Христа.

Не тільки проповідь, але й суворий спосіб життя Предтечі – це взірець для унаслідування тим, хто хоче жити з Богом і виконувати Його волю. Пробуджуючи людей до покаяння, він говорив: «Я хрещу водою; але серед вас стоїть Той, Кого ви не знаєте; я не достойний розв’язати ремінь взуття Його; Він хреститиме вас Духом Святим і вогнем». І ось коли очікування на Спасителя світу, досягло найвищого ступеня, приходить Ісус Христос до Йордану і приймає хрещення від Іоана. «Ось агнець Божий, який бере на себе гріхи світу», – промовляє Предтеча до народу, завершуючи своє пророче служіння.

Час життя та діяльність Предтечі припадає на період кінця Старого і початок Нового завітів. Іоан є заключною ланкою пророків і початком апостолів. Це не тільки пророк, але й предтеча, хреститель і мученик. Сам Господь підтверджує духовну велич Свого Хрестителя: «Він був світильник, який горів і світив».

Любов і жертовність займають основне місце в житті Іоана Хрестителя. Без духа жертви немає служіння Богові, немає любові ближнього, нема чесноти героїв. Великого Пророка дав нам Бог, щоб, дивлячись на приклад життя його, самим здобути спасіння і місце в Царстві Небесному хорошими, нелицемірними справами, мудрими і чистими словами та твердою і впевненою вірою. 

 

прот. Олег Бабак