Повчання на неділю 6-ту після П’ятидесятниці

Повчання на неділю 6-ту після П’ятидесятниці

Ось короткий зміст прочитаного Євангелія, щоб проаналізувавши, зробити повчальний висновок для себе.

Прийшов Ісус Христос у Капернаум, що називався «містом Ісуса». Не маючи тут власного житла, зупинився у домі св. Апостола Петра. Як тільки жителі дізналися про це, у великій кількості стали приходити сюди, щоб послухати Його науку і зцілитися. Сюди принесли четверо свого товариша розслабленого і поклали перед Ісусом. Хворий нічого не говорив, ні слова не промовили й ті, хто приніс його. Серцезнавець Господь, побачивши віру їхню, сказав розслабленому: «Дитино, прощаються тобі гріхи твої…», тобто Він лікував причину, що викликала його хворобу. Цього не зрозуміли вороги Христові – книжники і фарисеї. Їм здалося дивним те, що хтось дозволяє собі прощати гріхи, окрім Бога! Вони не усвідомлювали того, що Ісус Христос може читати їхні думки. «Що по-вашому легше сказати, - запитав Він, - прощаються тобі гріхи чи встань і ходи?» Відповіді не було. Зрозуміло, що одне і друге знаходиться тільки у волі Божій, і тому Христос сказав розслабленому: «Уставай, візьми ложе своє тай іди у свій дім!» На здивування натовпу і великій радості зціленого сталося чудо, і славили усі Бога.

А зараз я хотів би звернути вашу увагу на наступні слова Євангелія: «Побачивши їхню віру…», тобто віру тих, що принесли хворого. Ісус Христос пробачив гріхи розслабленому, потім зцілив його від хвороби. Отже, по вірі одних дається милість іншим. На цьому між іншим, засноване вчення православної церкви про молитву за інших не тільки за живих, але й померлих, адже любов, за ради якої просимо за близьких наших, ніколи не перестає (1 Кор. 13:8):

  • Так Іов Багатостраждальний молиться за друзів своїх, що кривдили його своєю підозрілістю, і Господь простив їх.
  • Пророк Моісей неодноразово звертався за неслухняний народ єврейський, і Господь посилає йому свою милість.
  • Іуда Маковей після звільнення євреїв із полону сирійського приніс жертву Богові не тільки за живих, але й померлих.
  • Помолився Ісус Навин, щоб зупинилося сонце, доки здобуде ізраїльське військо перемогу над ханаанським царем, і стало сонце посередині неба, і не поспішало на захід цілий день.
  • Два сліпці йдуть і волають: «Змилуйся над нами Сину Давидів», і згідно молитви віри отримують зцілення.
  • Святий апостол Павло благав віруючих допомогти йому в молитвах за нього до Бога (Рим.15:30).
  • Тому то і святий апостол Яків настановляє: «Чи хворіє хто з вас? Хай покличе пресвітерів церкви, і над ним хай помоляться, намастивши його оливою в Господнє ім’я, і молитва віри спасе недужого, і Господь його підніме…, а коли він гріхи вчинив, то вони йому простяться.»( Як.5:13-15).
  • А святий тайновидець Іоан бачив Ангела, «що став перед жертівником із золотою Кадильницею. І було йому дано багато ладану, щоб до молитов усіх святих додав до золотого жертівника, що перед престолом. І знявся дим кадильний з молитвами святих від руки Ангела перед Богом.» (Об’явл. 8:3-4).
  • У житіях святих є багато прикладів, як Господь, заради молитов святих угодників і угодниць посилає незліченні багатообразні свої милосердя тим, хто з вірою до них прибігає.

Хто з нас на знає, як молиться мати за своє дитя, як пізніше навчає творити молитву за милих – серцю ближніх? Хто з нас не проливав молитви в отця свого духовного, а ці задушливі записки за живих і мертвих, що подаються вами за літургією, – о, якби ви знали, яке це величезне значення має для них! Виймаючи за живих і за мертвих часточки із просфор, священнослужитель пізніше опускає їх у чашу із словами: «Омий, Господи, гріхи тих, що тут поминаються Кров’ю Твоєю Чесною, молитвами святих Твоїх.»

Моліться, браття сестри, моліться один за одного, моліться за живих і померлих, а Господь Бог, бачачи віру вашу, скаже: «Бадьорися дитино моя, як в ті часи я помилував розслабленого по вірі його товаришів, так і нині подам спасіння тим, за кого ви просите і на вас самих пошлю Своє благовоління». Амінь.

 

 

Протоієрей Віктор Стецюк,

духівник Радивилівського благочиння,

клірик Свято-Троїцької парафії с. Крупець