Патріарх Філарет відвідав Свято-Георгіївський монастир на Козацьких могилах

Патріарх Філарет відвідав Свято-Георгіївський монастир на Козацьких могилах

22 червня 2014 року у Неділю всіх Святих Землі Української Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відвідав Рівненську єпархію. На запрошення архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона Святійший Владика відвідав Свято-Георгіївський монастир на Козацьких могилах у селі Пляшева.

Напередодні паломництва до Свято-Георгіївської обителі Першоієрарх Київського Патріархату відвідав Рівне, де його зустріли: архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, секретар Рівненського єпархіального управління протоієрей Сергій Лучанін, благочинний Рівненського міського благочиння прототоієрей Леонід Поліщук, голова Рівненської ОДА Сергій Рибачок, голова Рівненської обласної ради Михайло Кириллов, міський голова Рівного Володимир Хомко, заступник голови облдержадміністрації Олександр Савчук та голова правління ПАТ "Рівнегаз" Петро Дубас.

Наступного дня Святійший Патріарх прибув до села Пляшева, де перед головною брамою монастиря на Козацьких могилах його зустріли: голова Радивилівської районної державної адміністрації Володимир Кондик, голова Радивилівської районної ради Олександр Пастух, заступник голови Рівненської облдержадміністрації Олександр Савчук та заступник голови Рівненської обласної ради Степан Павлюк. Святійшому Патріарху піднесли коровай і квіти.

У монастирській брамі Предстоятеля Київського Патріархату зустрів намісник монастиря ігумен Софроній (Бордюк), який запросив Святійшого Владику очолити Божественну літургію.

За богослужінням Його Святості співслужили: Патріарший намісник, митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, митрополит Івано-Франківський і Галицький Іоасаф, митрополит Луцький і Волинський Михаїл, архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, архієпископ Житомирський і Овруцький Ізяслав, архієпископ Дрогобицький і Самбірський Яків, архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір, єпископ Тернопільський і Теребовлянський Павло, єпископ Дніпропетровський і Криворізький Симеон, єпископ Вишгородський Агапіт, намісник Свято-Георгіївського чоловічого монастиря ігумен Софроній (Бордюк), секретар Рівненського єпархіального управління прот. Сергій Лучанін, благочинні Рівненської єпархії та кілька сотень священиків з Рівненської, Тернопільської, Волинської та Львівської єпархій.

За богослужінням молилися кілька тисяч паломників з різних куточків України.

Прикрасив богослужіння спів архієрейського хору «Знамення» під керівництвом диякона Володимира Іваника та хору духовенства Рівненської єпархії «Анафора» під керівництвом Ольги Тимків.

Наприкінці богослужіння Святійший Патріарх Філарет виголосив проповідь і привітав молільників зі Святом Неділі всіх Святих Землі Української.

По завершенні літургії відбулася заупокійна літія за козаками-героями Бою під Берестечком та сучасними борцями за Незалежність України, які загинули у боях на Донбасі.

Опісля Літії Хресний хід на чолі зі Святійшим Патріархом та архієреями рушив до пам'ятника козакам, які у 1651 році тримали героїчну оборону на острові Журавлиха під Берестечком, та поклали до монументи квіти.

Традиційно у неділю Всіх святих Землі Української у Свято- Георгіївському монастирі відбулося багатотисячне паломництво до козацьких могил героїв Бою під Берестечком.  З 1909 року відбулися перші велелюдні хресні ходи д  о. Журавлиха, які стали традиційними. У них брали участь тисячі віруючих під керівництвом сотень духовних осіб.

На кінець весни 1914 року майже всі заплановані роботи на острові Журавлиха було закінчено. Було збудовано трьохпрестольний Георгіївський собор, двоповерхове приміщення для проживання братії (з трапезною та архієрейськими покоями), готель, мур з західного боку, будинок для дитячого притулку.  У 9-у П’ятницю після Пасхи, 2 червня 1914 року, відбулося урочисте освячення комплексу Козацьких Могил із заснованим тут монастирем-скитом, яке звершив єпископ Кременецький Діонісій (Велединський). Скит було приписано до Почаївської Лаври.

З часу закриття обителі в ній було колгоспне господарство, зерносховище, ферма, пізніше – лікарня. А у вересні 1965 року, заради збереження святині, українська інтелігенція підняла питання про створення тут музею, який було відкрито у 1967 року. Експозиція та дирекція розмістилися у двоповерховому монастирському будинку. У 1989 року, зі зміною відношення радянської держави до Церкви, на Козацьких Могилах відновилися народні вшанування пам’яті козаків і постало питання про відродження молитви на цьому святому місці. З 1990 року у Георгіївському соборі почали регулярно молитися парафіяни села Пляшева.

Великим проявом свобідної волі українців стало відзначення 340-ї річниці битви під Берестечком у червні 1991 року, коли вклонитися пам’яті козаків прибув Перший Патріарх УПЦ Київського Патріархату Святійший Мстислав (Скрипник). Більше півмільйона прочан побувало у ті дні на Козацьких Могилах. Чернеча молитва над козацькими кістками відновилася у липні 2002 року з відродженням Свято-Георгіївської обителі.

 

Прес-служба Рівненської єпархії

фото Анатолій Мізерний, Андрій Криєнтий