7 липня - Різдво чесного славного пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана. Прпп. Іова та Феодосія Манявських.

7 липня - Різдво чесного славного пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана. Прпп. Іова та Феодосія Манявських.

Різдво Іоана Предтечі

 

«Був чоловік, посланий від Бога; ім’я йому Іоан. Він прийшов для свідчення, щоб свідчити про Світло, щоб усі увірували через нього. Він не був світлом, але був посланий, щоб свідчити про Світло» (Іоана 1:6-8).

Це той, який будучи ще в утробі матері своєї Єлисавети, вітав прихід Діви Марії. Саме Іоан Предтеча став передвісником приходу у світ Месії. Про його народження розповідає нам Святе Євангліє від Луки: перед тим як Іоан мав народитися, архангел Гавриїл з’явився його батькові священику Захарії, коли той здійснював богослужіння в Єрусалимському храмі. Архангел сповістив, що у нього народиться син, але Захарія не повірив, тому що він і його дружина були вже дуже старі. За недовіру словам Гавриїла священик був покараний німотою аж до народження немовляти.

Згодом після відвідин Божої Матері у праведних Захарії та Єлисавети народився син. Ласка Божа зійшла на цю родину, омивши ганьбу за законом юдейським. Радістю сповнився дім, навіть сусіди раділи від Божого промислу. А на восьмий день належало дати ім’я немовляті. Родина хотіла назвати ім’ям батька – Захарією, але Єлисавета сказала, що ім’я йому буде Іоан. Всі стали переконувати і говорити про те, що в роду нікого не було з таким ім’ям, і запитали знаками батькову думку, на що Захарія, взявши дощечку, написав: «Іоан буде ім’я йому». Тоді відкрилися уста священика, і він, прославляючи Бога, почав пророкувати про пришестя Спасителя і про те, що син його приготує народ до прийняття Сина Божого.

Сьогодні православна церква прославляє народження Предтечі і його подальшу справу заради виконання обітниці. Сам він говорив про себе, ставши на проповідь: «Я хрещу вас водою, але гряде Той, якому я недостойний розв’язати ремінь взуття Його. Він хреститиме вас Духом Святим і вогнем». Так, важка справа бути першим і наставляти людей до зустрічі когось Сильнішого І Важливішого за себе, але у кожного своя мета і своє призначення у цьому світі з волі Божої. І кожному з нас Господь доручив той Хрест, ту ношу, якими ми повинні прославити Бога. Іоан Хреститель виконав своє призначення, хоч нелегким був його земний шлях. А чи здатні ми виконати доручене нам Богом і звершити волю Його? Чи здатні ми послужити на користь Православної церкви? Якщо так, то завжди повинні бути обачними і пам’ятати, заради чого дароване нам це земне життя! Тільки тоді, усвідомлюючи важливість кожного з нас, ми зможемо оцінити важливість життя свого ближнього, тим більше важливість справи угодників Божих, таких як Іоан Предтеча.

   Завдяки прикладу життя Хрестителя Господнього Іоана багато людей справді були готовими до зустрічі Спасителя. Через його проповідь люди знаходили шлях до благочестивого життя, шукали для себе відповіді у життєвих запитаннях. А він проповідував до них: «Покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне».

У сьогоднішній день ми бачимо, як український православний нарід ставиться однин до одного, як цінує жертву, у якій брат життя своє кладе за брата, а той нехтує ним, невизнаючи його подвиг, цураючись і зрікаючись віри у краще і незалежне майбутнє Неньки-України і Єдиної Помісної церкви.

Амінь.

 

 протоієрей Олег Бабак,

магістр релігієзнавства,

настоятель Свято-Михайлівської парафії УПЦ КП, с. Срібне