26 липня - Собор архангела Гавриїла

26 липня - Собор архангела Гавриїла

Архангел Гавриїл - благовісник таїн Божих. Ім'я Гавриїл в перекладі з єврейської мови означає: чоловік Божий, фортеця Божа, сила Божа.

Архангел Гавриїл один із семи Архангелів, що посилаються Богом для сповіщення людям великих справ Божих. Архангел Гавриїл кілька разів згадується в Писанні, як Небесний вісник, якого Бог посилає, щоб донести людям Свої плани про порятунок роду людського.

Він пояснив пророкові Даниїлові пророчі бачення про царів і царства (Дан. 8), про час пришестя Спасителя ... «коли я ще продовжував­ молитву, муж Гавриїл, якого я ба­чив­ раніше у видінні, швидко приле­тівши, доторкнувся до мене близько часу вечірньої жертви і напо­умляв мене, говорив зі мною і сказав: “Даниїле! тепер я зійшов, щоб навчити тебе розуміння. На початку моління твого вийшло слово, і я прийшов звістити його тобі, бо ти муж бажань; отже, зваж на слово і зрозумій видіння. Сімдесят седмин визначені для народу твого і святого міста твого, щоб покритий був злочин, запечатані були гріхи і згладжені беззаконня, і щоб приведена була правда вічна, і запечатані були видіння і пророк, і помазаний був Святий святих. Отже, знай і розумій: з того часу, як вийде повеління про відновлення Єрусалима, до Хрис­та Владики сім седмин і шістдесят дві седмини; і повернеться народ і відбудуються вулиці і стіни, але у важкі часи. І після закінчення шістдесяти двох седмин відданий буде на смерть Христос, і не буде; а місто і святилище зруйновані будуть народом вождя, який прийде, і кінець його буде як від повені, і до кінця війни будуть спустошення. Й утвер­дить завіт для багатьох одна седмина,­ а у половині седмини припиниться жертва і приношення, і на крилі свя­тилища буде мерзота запустіння, і остаточно визначена загибель осягне спустошувача» (Дан. 9: 21 - 27).

Архангел Гавриїл і святого пророка Мойсея наставляв у пустелі, при написанні книги Буття, передаючи йому одкровення Божі про перші покоління та літа, починаючи від створення світу.

Архангел Гавриїл сповістив священика Захарію про народження Іоана Предтечі від неплідної його дружини Єлисавети, що вже була в роках ... «Тоді з’явився йому ангел Господній, стоячи праворуч жертовника кадильного. Збентежив­ся Захарія, побачивши його, і страх напав на нього. Ангел же сказав йому: не бійся, Захаріє, бо почута молитва твоя, і жінка твоя Єлисавета народить тобі сина, і наречеш ім’я йому Іоан; і буде тобі радість і втіха, і багато хто на­­родженню його зрадіє, бо він буде великий перед Господом; ні вина, ні хмільного напою не питиме, і Духа Святого сповниться ще від утроби матері своєї. І ба­гатьох з синів Ізраїлевих наверне до Господа Бога їхнього. І йти­ме перед Ним з духом і силою Іллі, щоб навернути серця батьків до дітей, і непокірних – до мудрості праведників, щоб приготувати Господеві народ звершений. І сказав За­харія ангелові: з чого я пізнаю це? Бо я старий, і жінка моя постарілася у днях своїх. Ангел сказав йому у відповідь: я Гавриїл, що стою перед Богом, і посланий говорити з тобою і благовістити тобі про це» (Лк. 1: 11 - 19).

Також Архангел Гавриїл з'явився праведній Анні та Іоакиму, що постився в пустелі, і сповістив кожному з них, що вони будуть мати дочку, від віку обрану матір'ю Месії, що йтиме для спасіння роду людського.

Цей великий Архангел був приставлений від Бога охоронцем народженої від неплідних Богоотроковиці Марії і, коли Вона була введена в храм, годував її, щоденно приносячи Їй їжу.

Цей же предстатель Божий, будучи посланий Богом до Назарету, з'явився Пресвятій Діві, що заручена з праведним Йосипом, і сповістив Їй зачаття Сина Божого осяянням і дією в ній Духа Святого ... «Шостого ж місяця був посланий від Бога ангел Гавриїл у галилейське місто, яке називається Назарет, до Діви, зарученої з му­жем на ім’я Йосиф, з дому Давидового; ім’я ж Діви – Марія. Ангел, увійшовши до Неї, сказав: радуйся, Благодатна! Господь з Тобою, благословенна Ти в жонах. Вона ж, побачивши його, стривожилася від слів його і міркувала, що б то значило це привітання. І сказав Їй ангел: не бійся, Маріє! Бо Ти знайшла благодать у Бога. І ось зачнеш в утробі і народиш Сина, і наречеш ім’я Йому Ісус. Він буде Великий і Сином Всевишнього наречеться, і дасть Йому Господь Бог престіл Давида, отця Його. І ца­рю­ва­тиме у домі Якова повік, і царству Його не бу­де кінця. Марія ж сказала ангелу: як же ста­неться це, коли Я мужа не знаю? Ангел сказав Їй у від­повідь: Дух Святий зійде на Тебе, і cила Всевишнього осінить Тебе. Тому і народжуване Святе наречеться Сином Божим» (Лк. 1: 26 - 35).

Архангел Гавриїл явився у сні і Йосипу Обручнику, пояснивши йому, що Отроковиця залишилася невинною, бо Зачаття в ній від Духа Святого... «Різдво Ісуса Христа було так: по зарученні Матері Його Марії з Йосифом, перш ніж зійтися їм,виявилося, що Вона має в утробі від Духа Святого. Йосиф же, чоловік Її, будучи пра­ведним і не бажаючи ославити Її, хотів потай відпустити Її. Та щойно він помислив це, як ось ангел Господній з’явився йому уві сні, промов­ля­ючи: Йосифе, сину Давидів! Не бійся прийняти Марію, жону твою, бо зачате в Ній є від Духа Святого. Народить же Вона Сина, і наречеш Йо­му ім’я Ісус, бо Він спасе людей Своїх від гріхів їхніх» (Мф. 1: 18 - 21).

А коли Господь наш народився у Вифлеємі, Архангел Гавриїл з'явився пастирям, що сторожили вночі свої стада і сказав: «У тій стороні були на полі пас­тухи, які стерегли нічної пори отару свою. Аж ось ангел Господ­ній став між них, і слава Господня осяяла їх; злякалися вони страхом великим. І сказав їм ангел: не бійтеся; я благовіщу вам радість велику, яка буде всім людям. Бо нині у місті Давидовому народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь. І ось вам знамен­ня: ви знайдете сповите Немовля, Яке лежатиме в яслах» (Лк. 2: 8 - 12).

Архангел Гавриїл попередив Йосипа Обручника про задуми Ірода і повелів бігти до Єгипту з Немовлям та Богородицею: «... ангел Господній уві сні з’явився Йосифові, говорячи: устань, візьми Немовля і Матір Його та біжи в Єгипет і будь там, доки не скажу тобі, бо хоче Ірод шукати Немовля,щоб погубити Його. 14 Він же, вставши, узяв Немовля і Матір Його вночі та й пішов у Єгипет.» (Мф. 2: 13 - 14).

«Як помер Ірод, то ангел Господній уві сні з’явився Йосифові в Єгип­ті 20 і говорить: устань, візь­ми Немовля і Матір Його та йди в землю Ізраїлеву, бо вже померли ті, що шукали душу Немовляти. 21 Він же, вставши, узяв Немовля і Матір Його і прийшов у землю Ізраїлеву» (Мф. 2: 19 - 21).

Жінки-мироносиці почули від нього радісну звістку про Воскресіння Христове.

На думку Богомудрих мужів, Архангел Гавриїл був посланий для підкріплення Спасителя в Гефсиманському саду і для сповіщення Богоматері про Її всечесне Успіння.

Хвалебній пісні Божої Матері «Достойно є» навчив інока Афонського монастиря також Архангел Гавриїл.

Тому Церква іменує Архангела Гавриїла служителем чудес і таїн Божих, провісником радості і порятунку, провісником і служителем всемогутності Божественного.

26 березня (8 квітня за новим стилем) святкування на честь Архангела Гавриїла є день Собору (зібрання вірних на другий день свята для прославлення тієї особи, яка мала істотну участь у згадуваній події.), тому що християни на другий день Благовіщення збираються разом славити священними піснями святого Архангела, як небесного вісника великої таємниці втілення Сина Божого. Святий Архангел Гавриїл є один з семи духів, «іже приносять молитви святих і входять перед славу Святого» (тов. 12:15).

26 липня - Собор святого Архангела Гавриїла. Свято це існує з IX століття і служить спогадом взагалі всіх чудесних явлень Архангела Гавриїла.

21 листопада - Собор Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних. Архангелів: Гавриїла, Рафаїла, Уріїла, Селафіїл, Ієгуді, Варах та Єремії, де Архангел Гавриїл прославляється з усім Собором Небесних Сил.

Свята Церква зображує Архангела Гавриїла з райського гілкою в руці, яка була принесена ним Богоматері, а іноді в правій руці з ліхтарем, усередині якого горить свіча, а в лівій - із зерцалом з яспису. З зерцалом зображують тому, що Архангел Гавриїл є вісник доль Божих про порятунок роду людського. Зі свічею в ліхтарі зображують тому, що долі Божі бувають приховані до часу виконання їх і, по самому виконанні, осягаються тільки тими, хто неухильно дивиться в зеркало слова Божого і своєї совісті.

Саме тому, тим, хто носять ім'я Гавриїл пристойна та «віра Божа, для якої, - за словом Самого Спасителя, - немає нічого неможливого».

 

За матеріалами Феномену в життя